Speedway’s Bathurst this weekend at Alexandra with delayed 100 lap Derby

After the recent Covid lockdown delayed the annual Alexandra 100 Lap Derby weekend, dirt track fans from right around Victoria are currently snapping up the highly sought after limited number of tickets available through online ticketing sources.

The biggest event each season at Alexandra Speedway is set to run this weekend under Covid approved attendance numbers. Entrants in the 100 Lap Derby, the biggest annual Speedway event in Australia, the Bathurst of Speedway events, are at eighty plus drivers, with support classes also attracting around forty cars each.

Tickets are currently available for interested spectators via the following link on the internet. Once the capacity limit is reached, no tickets will be available https://www.alexandraspeedway.org.au/covid

The Open Sedan competitors in the 100 Lap Derby include northern suburbs racer Lennie Bonnici the current race champion in an event he has won four times in succession. Bonnici will compete against some brilliant proponents of short circuit dirt racing that involves competing through a dogleg. Local Alexandra man Luke Fallon another four-time winner of the event is the biggest name on the list as far as challengers are concerned and once again Tony Moule has entered and is the only other former winner of the event having won it once.

Other competitors that have a habit of winning in other classes during the season that are in the field include Damien Miller who is a gun in Sports Sedans, Warrick Taylor from the Unlimited Sedan class whose won the last three Victorian titles in succession, Matt Nelson the current back to back Street Stock state champion of Queensland, Josh Service, Lee Beach and Dale Smith all Alexandra members who rack up wins in Sports Sedans all season plus Mildura racer Jake Drewett the current Modified Sedan Victorian champion.

Drivers have been finishing closer to Bonnici in the last two instalments of the Derby, has Bonnici got a new trick in his bag to win five in a row, or will we have a new winner after his dominance?

The Standard Saloon feature event has the biggest entry list the class has had in some time. Many of Victoria’s best have entered including Shane Stewart the Victorian champion and his brother Daniel Stewart the current number three driver both from the Latrobe Valley.

Multiple winner of the Standard Saloon event on Derby weekend Catani’s Mark Miles is entered also along with Portland racer Matt Domburg, Nick Chrystie a former state champion, Brad Hill, Kasey Ingram, Rhys Lansdown, Jake Vuillermin, Wayne Sheerman whose had plenty of wins this season and Patrick Vuillermin.

The racing should be bumper to bumper race after race and terrific entertainment for race fans backing up the Derby.
The final class for the weekend is the Junior Sedan Victorian Short Circuit Championship. Entries in the class also are the largest in a long time with some interstate flavour also this year.

Jaxson Vella, Dylan Barrow, Linken Paterson, Jayden Bryant, James Oliver and Rhys Meakins are some of the entrants that have been at the front of fields or winning races through the season that are entered, and a winner is expected to come from this group of drivers.

However, add in Lachlan Robins the Tasmanian champion who has the potential to mix it with Victoria’s best plus Kiara McKercher also from Tasmania and from Queensland the Santin’s Sophie and Jaiden, their disadvantage though, is never having done a short circuit dirt track event.

For Saturday racing the action starts from 1pm, gates are open from 8am and Sunday racing begins at 10am.

For a complete weekend pass the entry prices are $50 for an adult, $30 for a child aged 10 to 16 years old and for aged and invalid pensioners. A family ticket can be brought for $130 for two adults and three children aged 10 to 16 for the whole weekend and all children under 10 years of age are free.

For spectators that only wish to attend the Sunday, prices are $25 for adults, $15 for children aged 10 years to 16 and aged and invalid pensioners and $60 for the family ticket with all children under 10 free.

Anybody who requires information can contact 0438 700 124.

Alexandra & District Speedway Club thanks their wonderful supporters
Alexandra & Yea Pre-Mix
Alexandra Panels & Towing
Barca Trailers
Beach Earthmoving
Bendigo Bank Ringwood East
Bramleigh Estate
Campton Graphics
Donnaz Undergrounds
Eastern Suburbs Locksmiths
Endeavour Alexandra
Exhaust fit Lilydale
Fallon’s Bus Service
Foodwork’s Alexandra
Healesville Directional Drilling
Highline Racewear
LS Quarry
Metro-Tow
Outer Eastern Steel
Raslaar Engineering
Revegetation Victoria
S & N Builders
Smooth Suspension
Town & Country Tennis Courts
Tyrepower Alexandra
Wandin Heavy Haulage
Waverley Exhaust
Yenckens Timber & Hardware
Yea BP

NOMINATIONS
FOODWORKS ALEXANDRA 100 LAP DERBY
Dillon Taylor – 4
Robbie Edwards – 5
Damien Miller – 6
Bradin Claridge – 7
Steve Akil – 8
Jeff Blencowe – 9
Wayne Ramsdale – 11
Jack Brennan – 13
Wayne Alberni – 14
Ricky Cornwall – 15
Jack Van Bremen – 16
Ian Thomsen – 17
Kane Gibson – 18
Caleb Lincoln – 19
Joel Andrews – 20
Scott Angus – 21
Wayne Furmston – 22
Tim Gorski – 23
Jeremy Gorski – 24
Corey Lincoln – 25
Wayne Nelson – 28
Matthew Sgroi – 29
Jaidyn Dredge – 31
Lennie Bonnici – 33
Simon Bent – 34
Zac Swanson – 35
Stuey Robinson – 36
Cameron Dike – 37
Nathan O’Brien – 41
Warrick Taylor – 43
Jaedn Alberni – 44
Justin Alberni – 46
Aaron Bunton – 47
Russell Smith – 48
Matt Ismail – 49
Steve Kershaw – 52
Dennis Reid – 54
Darren & David Forrest – 55
Brendan Miller – 56
Craig Claridge – 60
Matt Nelson – 61
Peter Cox – 62
Robert Garlick – 63
Dale Smith – 64
Rob Paterson – 65
Jackson Barneveld – 68
Daniel Drewett – 69
Robert Tatterson – 71
Peter Angus – 72
Steve Young – 73
Luke Fallon – 77
Jason Judd – 78
Chris Aarts – 79
Darren Nelson – 81
Gareth Wilson – 82
David Barrie – 83
Josh Service – 84
Adrian Brown – 87
Lee Beach – 88
Andrew Jordan & Anthony Beare – 89
Jacob Blencowe – 90
Daniel Scott – 91
Jackson Basten – 92
Shane O’Loughlin – 94
Sonia Nelson – 96
Frank Ramsdale – 97
Carl Orme – 98
Harry Orme – 99
Steve Mitchell – 111
Jake Drewett -118
Rahmon Rivero – 147
Shane O’Brien – 154
Matt Brooks – 165
Adam Alberni – 181
Shane Roycroft – 182
Anthony McKean – 183
Trav Ramsdale – 199
Dave Donegan – 308
Lenny Bates and Allen Treble – 961

CAMPTON CUP FOR STANDARD SALOONS
Shane Stewart – Victoria 1/Rosedale
Courtney Meakins – Victoria 2/ Alexandra
Daniel Stewart – Victoria 3 / Rosedale
John Watson – Drouin 4
Mitch Foster – Bairnsdale 5
Matt Domburg – Portland 6
Aaron Price – Nyora 7
Mitch Blencowe – Drouin 10
Leigh Gooding – Rosedale 11
Matt Davis – Mortlake 11
Mark Miles – Nyora 12
Andrew Cormack – Bairnsdale 12
Ashley Cormack – Bairnsdale 13
Craig Cormack – Bairnsdale 14
Jordan Haley – Rosedale 15
Mark Borkowski – Drouin 17
Chris Miles – Nyora 18
Leigh Mitchell – Rosedale 19
Daniel Angus – Nyora 19
Arron Cormack – Bairnsdale 19
Aaron Laidlaw – Rosedale 23
Nick Chrystie – Alexandra 25
Nick Harnett – Rosedale 29
Brad Hill – Nyora 36
Kasey Ingram – Nyora 43
Jeff Oldfield – Redline 45
Michael Cormack – Bairnsdale 46
Rhys Lansdown – Nyora 47
Jake Vuillermin – Rosedal3 59
Felicity Roycroft – Wangaratta 65
Wayne Sheerman – Alexandra 69
Cory Horter – Alexandra 73
Stephen Douglas – Nyora 74
Troy Higgins – Swan Hill 74
Brodie Ardley – Nyora 84
Brad Warren – Mortlake 84
Anthony Sgroi – Nyora 88
Patrick Vuillermin – Rosedale 88
Joseph Otimi – Drouin 95

SSA JUNIOR SEDANS VICTORIAN SHORT CIRCUIT CHAMPIONSHIP
Jaxson Vella – Ballarat 4
Braiden Webster – Alexandra 5
Matilda Farrell – Nyora 5
Rye Orme – Alexandra 9
Breanna Simpson – Alexandra 10
Billy McBride – Alexandra 13
Sam Cherry – Alexandra 14
Jaiden Santin – Lismore 17
Dylan Barrow – Alexandra 17
Sophie Santin – Lismore 18
Tenayah Barton – Nyora 19
Tamika Simpson – Alexandra 23
Riley Taylor – Nyora 25
Tristan Jarred – Nyora 27
Xander Baxter – Alexandra 27
Allie Close – Alexandra 28
Jasmine Bryant – Alexandra 29
Bryce Leek – Nyora 29
Kiara McKercher – Tasmania 33
Toby Parks – Alexandra 43
Jemma Woods – Daylesford 45
River Paterson – Alexandra 47
Brody Barton – Nyora 47
Linken Paterson – Alexandra 48
Jayden Bryant – Alexandra 49
Jack Randall – Alexandra 51
Kiarna Barton – Nyora 51
Nathan Miles – Nyora 57
Christine Oliver – Alexandra 62
James Oliver – Alexandra 63
Riley Lawrence – Rosedale 66
Maddy Capon – Alexandra 66
Will Fallon – Alexandra 77
Arthur Hutchinson – Daylesford 82
Lachlan Robins – Tasmania 84
Rhys Meakins – Alexandra 85
Seth Sloane – Alexandra 93
Will Shore – Mildura 15

Ends Release.

Related Articles

Platinum Partners

Official Partners

Latest News

Your Daily Racing Fix

Try our daily email, The best way to get your news first, fast and free!

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

×